15 oktober 2025
Parmantig loopt een gele kwikstaart op de rand van de nieuwe dakgoot van de achterburen. Nu ja, lopen is het niet, het is: trippelen. De lange staart wijst (kwikt) op en neer. Dan vliegt het vederlichte beestje op – een zomerse verschijning op deze grauwgrijze dag – en stuurt zichzelf achter de gerestaureerde schoorsteen om naar de nok. Daar loopt het even over, en verdwijnt dan achter het dak. Een verdwaalde trekker, die even rustte of op zoek was naar een slok. Ik zag hem, en was daar blij mee. Het vogeltje fleurde mijn dag op.
*
L stuurt me een filmpje met een interview op een of ander Amerikaans influencerkanaal over wat er nu van Hamas te verwachten valt: niet veel goeds. Een jonge, opvallend knappe vrouw ondervraagt aan haar kant van de wereld een zwaar bebaarde, somber ogende Palestijn. De vrouw is bijzonder diep gedecolleteerd. Het contrast tussen haar frivole outfit en de gravitas van het onderwerp doet pijn aan de ogen. Deze vrouw stelt vragen over een aan de gang zijnde genocide op een plek waar talloze lijken liggen te rotten onder het puin, maar schuift ondertussen haar ijdelheid niet aan de kant. Dit contrast choqueert, en ik wil dan ook het hele interview niet uitkijken.
*
Na een jaar lang elke dag een notitie te hebben gelezen, heb ik het dagboek Zestig van Ingrid Vander Veken uit. Ik denk niet dat veel ervan me zal bijblijven. Ik heb me herhaaldelijk afgevraagd hoe zij nu, zoveel jaar later, denkt over de publicatie van haar dagboek. ‘s Avonds lees ik de eerste helft van de bundel De iguanodons van Bernissart van Geert van Istendael en verbaas me over het zeer matige niveau van deze poëzie.
*
De eerste aflevering van de ambitieuze televisiereeks Elixir oogt vooral, euh, ambitieus. Ik kan de slaap niet vatten en maak, met stift, nog snel uit het hoofd een zelfportret.


