zaterdag 7 maart 2026

vorig jaar 327

6 maart 2025

(…)

*

(…)

*

(…)

*

Ondertussen is de wereld de voorbije dagen grondig blijven veranderen. Europa, in de steek gelaten door Amerika, probeert zich te verenigen; er worden miljarden klaargelegd voor bewapening; er komt een logica van imminente oorlog op gang. Hopelijk wordt dat geen zichzelf bevestigende profetie, voorlopig houd ik het erop dat er velen zijn die garen spinnen bij deze paniekzaaierij.


7 maart 2025

Opnieuw een in twee stukken uiteengevallen nacht. Gelezen van drie tot vijf: Simon, Nabokov, Gissing. Ik houd van deze nachtelijke leesuren, maar gezond zal het wel niet zijn.

*

Consultatie bij de vasculair chirurg, dokter De Letter. Vreemde naam. Met echografie onderzoekt hij de aan- en afvoer van bloed in mijn benen. Hij stelt – ik citeer – ‘een lichte deficiëntie van de terugstuwkleppen’ vast. [Ik wist niet dat ik terugstuwkleppen had.] Veel bewegen en steunkousen dragen. Geen operatie dus. Ik lijk alles bij elkaar betrekkelijk gezond. Maar ik blijf wel met die gezwollen benen zitten en met dat overgewicht en met die slaapstoornissen. Du mußt dein Leben ändern!

*

Nomen est omen. Een van de kandidaten in Blokken is schoenmaker en heet De Leersnijder.

*

Samen met N op bezoek bij P. (…) P leeft in blessuretijd, nadat hij een maand of zes geleden al schikkingen had getroffen. Aan een van zijn muren hangt een Van Severen-kopie. Goed gedaan! Ik heb een De elfde teen voor hem meegebracht. Nu heeft hij alle delen. Hij zegt de drie andere[, die F hem als ziekenhuislectuur heeft bezorgd,] te hebben gelezen. We zijn het eens over The Beatles en The Rolling Stones. Titine van Binst heeft hij ook gekend, zegt hij. Ze was verliefd op hem. P vindt het grappig dat ik van haar in mijn boek een geitenboerin in de Drôme heb gemaakt. H komt binnen: een jonge vrouw van ergens voorin de twintig. Ze draagt een bleekbruine ribfluwelen salopette. Ze was bij (…) een collega van P, toen hij daar nog werkte. Ze heeft een paar kunstwerkjes meegebracht, die ze onlangs kocht: een portret in aquarel en dan nog twee ingelijste pentekeningen van kerkinterieurs. Zeventiende-eeuws, schat P. (…)

*

Ik herlees ‘Brief in een jaszak gevonden’ van Julio Cortázar in functie van mijn boekverhaal over Octaëder. Het verhaal is niet zoals ik het mij herinnerde, maar ik kan er wel iets mee aanvangen.

*

Een documentaire over manipulatie in de sport in de Deutsche Demokratische Republik. Het gefoefel in de voetbalcompetitie omdat het hoofd van de Staatssicherheit supporter was van 1. FC Union Berlin. Deze ploeg werd tien opeenvolgende jaren kampioen, maar speelde op den duur in een zo goed als leeg stadion. Het tragische verhaal van spelers die niet naar huis terugkeerden na een match in het buitenland.


1. FC Union Berlin, kampioen in 1983

*

(…)